Pięć najpopularniejszych wzorów układania brukowanej nawierzchni
Różnorodne kształty i kolory kostki brukowej sprawiają, że w układaniu brukowanej nawierzchni jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Można tworzyć za jej pomocą efektowne wzory oraz przepiękne mozaiki, które wymagają niezwykle dokładnego planu i profesjonalnego wykonania. Najpopularniejsze są jednak znacznie prostsze wzory, które również są bardzo estetyczne, a przy tym łatwe do ułożenia. Doskonale sprawdzają się one w roli nawierzchni, a ich minimalistyczny wygląd można w razie potrzeby urozmaicić zróżnicowaniem kolorów tak, by dopasować ich styl do dowolnego otoczenia.
Najprostsze wzory układania kostki brukowej
Najpopularniejszym, a przy tym najłatwiejszym do ułożenia jest wzór rzędowy. Polega on na układaniu kolejnych równych linii kostki brukowej, zachowując pomiędzy nimi kąt prosty. Wykonanie takiej nawierzchni przebiega szybko i bez większych problemów, a efekt jest elegancki, estetyczny i trwały. Doskonale nadaje się również w przypadku kostki o nieregularnym kształcie. Aby urozmaicić końcowy efekt, można wykorzystać naprzemiennie dwa lub więcej kolorów, stosując je na przykład co drugi rząd lub element.
W przypadku chęci nadania nieco mniej oczywistego charakteru lub pragnienia, aby nawierzchnia stała się bardziej efektywna, można zastosować wzór ukośny. Często wykorzystuje się go w miejscach publicznych, zwłaszcza w przypadku podjazdów, ponieważ tak ułożona kostka brukowa cechuje się przydatnymi właściwościami: jest niezwykle wytrzymała, a poruszające się po niej pojazdy mniej hałasują. Jej ułożenie polega na obróceniu wzoru rzędowego o czterdzieści pięć stopni, więc nie jest znacznie trudniejsze, a efekt wciąż jest bardzo estetyczny, szczególnie w przypadku stonowanej palety kolorów.
Bardziej wymyślny, ale wciąż łatwy w wykonaniu jest wzór prostokątny, który cechuje się interesującym wyglądem. Polega na układaniu bruku w swego rodzaju kwadraty: krótsze boki powinny stykać się z dłuższymi pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, tworząc cztery boki figury. Środek należy wypełnić połówką kostki. Kolejne kwadraty można układać w rzędach. Ten wzór również prezentuje się niezwykle elegancko i można urozmaicić go kolorami na bardzo wiele sposobów. Dobrym pomysłem jest na przykład użycie nieco ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia kostki do wypełnienia kwadratów. Można też wykorzystywać dwa kolory bruku naprzemiennie, tworząc środek za pomocą jednego, a boki układając drugim i odwracając ten schemat w przypadku każdego kolejnego kwadratu.
Efektowne wzory układania brukowanej nawierzchni
Istnieją również mniej oczywiste, bardziej efektowne wzory, które wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Są naturalnie trudniejsze do wykonania, jednak wciąż należą do stosunkowo łatwych sposobów wykonania brukowanej nawierzchni. Kostkę można układać na przykład w koła lub łuki. Taki ozdobny wzór z pewnością nada posesji niezwykłego charakteru. Nachodzące na siebie łuki lub różnokolorowe okręgi potrafią prezentować się naprawdę pięknie. Odpowiedni efekt wymaga jednak sporego nakładu pracy, zarówno przy układaniu, jak i przygotowywaniu kostki.
Prostsze, a przy tym ładne i niezwykle popularne jest ułożenie nawierzchni brukowej na tak zwaną jodełkę. Dłuższy bok kostki musi stykać się z krótszym pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, tak jak przy wzorze prostokątnym, jednak w tym przypadku należy połączyć jedynie dwie kostki i układać kolejne dalej, według tego samego schematu. Wzór będzie podążał nieco na skos, tworząc charakterystyczny zygzak, przypominający wyglądem gałązkę jodły. Jest to schemat niezwykle popularny przy układaniu paneli podłogowych i doskonale sprawdza się również w przypadku kostki brukowej.
Warto pamiętać, że wszystkie te wzory można ze sobą łączyć, tworząc niepowtarzalny efekt. Brukowana nawierzchnia powinna nie tylko pasować do stylu posesji, ale wręcz go dopełniać. Wykorzystanie odpowiedniego schematu lub ich interesującego połączenia jest świetnym sposobem na nadanie jej unikalnego charakteru.